Plošné antigenní testování na Covid-19

Plošné antigenní testování na Covid-19

Každý občan ČR, který nebyl v posledních 3 měsících pozitivně testován na Covid-19, má právo se nechat á 3 dní otestovat antigenními testy.

Testování bude primárně probíhat na stávajících odběrových místech, kam je nutné se objednat - planner.nempt.cz. Výsledek je za 15 minut.

Pokud vyjde výsledek pozitivní a občan nemá příznaky onemocnění, provádí se ověření klasickým odběrem na PCR.
Pokud vyjde výsledek negativní a jsou přítomné příznaky, je správné kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu (zda je indikace k PCR vyšetření).

Testy používané v Nemocnici Prachatice mají senzitivitu 93,3%, tedy 6-7 negativních výsledků ze 100 nezachytí onemocnění, přestože je přítomno (u bezpříznakových to je zřejmě o něco víc) a specificitu 99,4%, tedy zhruba 1 pacient ze 200, kteří vyjdou pozitivní, je ve skutečnosti negativní.

Jinými slovy, pokud test vyjde pozitivní, máte téměř jistotu, že to tak skutečně je, pokud vyjde negativní, jistota je dost velká, ale nelze se na ni 100% spolehnout. Takto je to u všech dostupných antigenních testů, ty, které má k dispozici Nemocnice Prachatice, patří k těm lepším.